skola_v_prirode

Škola v přírodě 2024

Škola v přírodě se uskutečnila stejně jako v loňském roce v Pardubickém kraji nedaleko městyse Trhová Kamenice v krásné přírodě Českomoravské vrchoviny, na rozhraní CHKO Železné hory a CHKO Žďárské vrchy. Rekreační zařízení Sluníčko se nacházelo uprostřed přírody obklopené lesy a loukami. Jednalo se o uzavřený areál rozdělený na dvě části – hlavní budovu a chatky. Naše škola byla ubytována v hlavní budově, kde se nacházely šestilůžkové a sedmilůžkové pokoje. V areálu se nacházely udržované travnaté plochy pro sportovní vyžití, k dispozici bylo i fotbalové a volejbalové hřiště a dvě ohniště s posezením.
Hlavní program pro žáky byl rozdělen na dvě části – hry organizované pedagogy a hry tvořené instruktory. Celý program byl nazván Akademie dobra a zla, byl volně inspirován knihou Škola dobra a zla a byl zaměřen na lidské povahové vlastnosti, tmelení kolektivu, ale i toleranci odlišností v lidském životě. Během pobytu měly děti tajně prokazovat dobro v roli skřítků – „andělů strážných“ a na konci mohly hádat, kdo pro ně byl oním tajemným skřítkem. Výlet do archeoskanzenu Země Keltů byl doplněn interaktivním programem, kdy si mladší děti pekly chlebové placky, starší zase zkoumaly keltské oblečení, zbraně, nářadí, šperky a vše si mohly vyzkoušet. Ve skanzenu všichni procházeli různá stavení s keltskými řemesly, odlili a razili keltské mince, seznamovali se se způsobem života keltských kmenů. Také zblízka viděli volně pobíhající domácí zvířata. Další den čtvrtá a páté třídy připravily šipkovanou s úkoly pro mladší děti, která vedla k rozhledně Zubří. Jen ti nejodvážnější vystoupili na vrchol. Poslední večer byl zakončen táborákem s předáním diplomů a cen za soutěž v úklidu pokojů, následovalo opékání špekáčků. Závěr patřil stezce odvahy s úkoly. Nejlépe tuto stezku zvládly děti z první třídy.
Celý týden, který žáci strávili na škole v přírodě, přispěl k vzájemnému poznávání žáků napříč všemi ročníky. Žáci se učili větší samostatnosti, organizaci, učili se být rozhodní, umět se starat o své věci. To vše přispívá k posilování sebevědomí a zvládání pobytů v přírodě bez rodičů.

Více fotografií najdete v naší fotogalerii ZŠ: https://zsmlade.cz/index.php/zakladni-skola/fotogalerie-zs